Žáci, kteří se přihlásili na poznávací zájezd do Francie ve dnech od 27. září do 6. října, měli mimořádnou šanci poznat krásy francouzského jižního pobřeží. Sedmidenní výlet započal cestou, která vedla přes Rakousko, Itálii a poté přímo do prvního města našeho programu Nice. Zde byla možnost podívat se do starší části Nice, kde se nachází Justiční palác, katedrála svaté Reparáty, jež je mimochodem i patronkou města, dále na farmářský trh a nakonec na vrcholek, ze kterého je nádherný výhled na celý kraj. Další zastávkou byla cukrárna Florian zabývající se výrobou nejen kandovaných klementinek. Večerním programem pak byla procházka vesničkou Saint-Paul, středověkou opevněnou vesničkou.

Další den po snídani v hotelu, kde jsme strávili noc, jsme vyrazili do kaňonu Verdon, kde se nachází i most, ze kterého se skáče bungee jumping. Ovšem nebojte, všichni to přežili ve zdraví. Nádherným místem, kde byla příležitost kochat se okolím, byly také Fayetovy tunely, skládající se ze sedmi oken nabízejících výhled do kaňonu. Po náročné cestě serpentinami jsme si mohli odpočinout na šlapadlech na jezeře St. Croix, kde byla také možnost osvěžit se v křišťálově čisté vodě. Posledním bodem nedělního programu byla vesnička Moustiers-Sainte-Marie, kde se všichni dostatečně unavili při výstupu do kapličky.

Pondělní program se skládal z návštěvy okrové stezky ve městě Roussillon. Ze které zájezd zavítal do Les Baux-de-Provence, starobylého městečka ve vnitrozemí, a města Avignon, města, kde pobývali papežové. Program se zde skládal z prohlídky Papežského paláce, vyhlídky na most St. Bénézet (most Avignon) a katedrálu Notre-Dame des Domes, a kdo měl štěstí, viděl při rozchodu i městskou radnici.

Vyspaní a odpočatí jsme zavítali do starobylého srdce města Marseille, kde se jsme se nejprve nalodili a dopluli na ostrov If do stejnojmenné pevnosti If, zde byl uvězněn hrabě Monte Christo. Pohled na půdorys města se nám naskytl z baziliky Notre-Dame de la Garde. Tento den jsme zakončili návštěvou kovbojského města Saintes-Maries-de-la-Mer (svatých Marií z moře). Zahlédnout jsme mohli například bílé koně, které se zde chovají, býky, poněvadž se zde koná francouzská korida (býci zde nezabíjí), či plameňáky.

 Poslední den před odjezdem byl více provoněn než ty předchozí a to díky exkurzi v parfumerii Fragonard. Nemalou součástí byla i prohlídka Monaca a jeho památek, jakou jsou exotické zahrady s jeskyní, kasino v Monte-Carlu, japonská zahrada, monacká pláž, tunel, kterým se jezdí závody, knížecí palác v Monaco Ville a oceánografické muzeum s akvárii, která jsou neustále plněna čerstvou mořskou vodou.

 Týden je ovšem málo na tento zajímavý program. Všichni účastníci děkují paní Turkové, paní Holišové a paní Buksové za dozor a za realizaci tohoto zájezdu.