V týdnu od 18. do 24. září měli žáci Gymnázia Kroměříž možnost poznat zemi špičkové gastronomie a módy, Francii. S doprovodem Mgr. Marie Turkové, Mgr. Stanislavy Holišové a Bc. Anny Morales jsme navštívili nespočet katedrál, trhů neboli marché, půvabných uliček s typickou atmosférou a mnoho dalšího. 

Cestu jsme započali v provincii Champagne, ve městě Remeš, a dále jsme pokračovali do normanského Rouenu. S obdivem a pokorou jsme se prošli po pláži Omaha, místě vylodění Spojenců 6. 6. 1944, i hřbitově amerických vojáků nedaleko Aromanches-les-Bains. 

Následující den naše kroky směřovaly do Bretaně, kde jsme byli okouzleni opatstvím Le Mont-Saint-Michel. Ve městě Cancale čekala na odvážnější jedince ochutnávka ústřic. I přes nepřízeň počasí jsme si užili projížďku vláčkem přes korzárské městečko St. Malo a pokochali se výhledem na přístav z hradeb města. 

Předposlední den zájezdu byla na programu samotná metropole Bretaně, Rennes. Odsud jsme se poté vydali do města Chartres v oblasti Loiry, kde se nachází nejstarší gotická katedrála.

Pomyslnou třešničkou na dortu byla celodenní návštěva Paříže, která se pro mnohé stala největším zážitkem. Muzea Louvre a d'Orsay, Pantheon, Invalidovnu, katedrálu Notre Dame, Saint-Chapelle, Vítězný oblouk, desítky náměstí či údajně nejkrásnější ulici na světě, Champs-Élysées, není možné důkladně poznat za pouhý den. Tato krátká "ochutnávka" hlavního města Francie však byla pozvánkou k dalším návštěvám, jelikož má tohle místo opravdu hodně co nabídnout. Eiffelovu věž jsme si užili nejen ve dne, ale i v noci. Celý zájezd byl romanticky zakončen večerní plavbou lodí po Seině. 

Jak řekl francouzský král František I.: „Paříž není město, je to celý svět.“

Za všechny účastníky zájezdu děkuji paním profesorkám i CK Victoria za nezapomenutelné zážitky. 


 Markéta Ovečková, 4.A