Ve dnech 23. až 25. března 2022 proběhlo po tříleté přestávce, způsobené pandemií nemoci C-19, opět prezenčně na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády nejvyšší kategorie AB. Ve finále se utkalo 20 nejlepších studentů středních škol – mezi nimi byla i naše Ema Vypušťáková ze septimy A, která v celkovém pořadí vybojovala krásné 14. místo.

Na nezapomenutelný týden letošního školního roku Ema vzpomíná: „Bylo to mé první finále s přímou účastí – první večer jsme testovali naše astronomické znalosti pozorováním aktuální noční oblohy. Další den ráno následovala teoretická část soutěže na Slezské univerzitě, která trvala 4 hodiny a skládala se z velmi náročných příkladů a astronomických výpočtů. Poté přišla praktická část probíhající v Unisféře (digitální planetárium – pro zvídavé http://unisfera.slu.cz/).

Následoval další velmi zajímavý a obohacující nesoutěžní program – projekce dvou pořadů v Unisféře a společná večeře v nově rekonstruovaných místnostech určených k popularizaci vědy na rektorátu Slezské univerzity.

Poslední den ráno nás čekala tříhodinová analýza dat a vyhlášení výsledků. Finále bylo náročné, ale všichni účastníci soutěže si jej náležitě užili.“

V ústředním kole se sešlo celkem 20 finalistů (17 chlapců a 3 dívky). V pořadí podle regionů Ema obsadila 1. místo ve Zlínském kraji v kategorii AB.

(V loňském roce její cestu k tomuto úspěchu předznamenalo 3. pořadí v krajském kole v kategorii CD, ve vyšší kategorii AB by počet bodů odpovídal 4. příčce.

Před dvěma lety si Ema olympiádu a její úkoly zkusila v celostátním klání poprvé – soutěžila v kategorii CD, získala 2. místo v kraji a hodnocení „úspěšný řešitel“, byla zařazena také mezi 50 účastníků mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice.)

Když potkáte Emu Vypušťákovou na chodbách naší školy, působí skromně a nenápadně. Málokdo by uhodl, že toho tolik ví o hvězdách a planetách naší Sluneční soustavy, že krásně hraje už mnoho let na housle, že ráda čte, že ji zajímá spousta věcí světa kolem nás a že je skvělá kamarádka.

Emě blahopřejeme k jejímu „astroúspěchu“ a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy. A přejeme jí ještě hodně úžasných astronomických pozorování a čistou noční oblohu plnou krásných hvězd…

Startrails jsou obrazce, které vznikly poskládáním několika fotografií na sebe. Zachycují rotaci Země okolo vlastní osy, proto je vidíme jako části kružnic. Jednotlivé hvězdy se v průběhu času posouvají po obloze a poskládáním fotografií na sebe vidíme jejich dráhy v čase (proto startrails=stezky hvězd). Fotografování trvalo asi 4 hodiny a snímky byly pořizovány po pěti minutách. Následně jsem použila program StarStax na složení fotek na sebe. Čím blíže jsou hvězdy u osy Země, tím menší dráhy opisují. Ve středu můžeme vidět Polárku, jejíž dráha je nejmenší. To proto, že se nachází nejblíže u osy Země.