V úterý 15. a středu 16. listopadu 2022 se basketbalové družstvo našeho gymnázia zúčastnilo republikového finále středních škol. Reprezentanti si postup vybojovali v říjnu na krajském kole ve Zlíně. Závěrečný turnaj se konal v dalekém Ústí nad Labem, kam se naše mužstvo vydalo vlakem již v pondělí 14. odpoledne, aby stihlo zahajovací ceremoniál v úterý ráno. Po náročné šestihodinové cestě se chlapci dostali do penzionu Na hvězdě, pár minut od haly, kde bylo zajištěno ubytování.

Po zahajovacím ceremoniálu následujícího dne v hale Slunety Ústí nad Labem se naše družstvo odebralo do haly univerzitních kolejí. Zde se odehrály boje základní skupiny, jež naše družstvo zvládlo tak hladce, jako když horký nůž projede máslem; díky vítězství nad AG Teplice a Stavební školou Kolín si zajistilo přímý postup do vyřazovací fáze turnaje.

Ve středu tým nastoupil hned zrána do čtvrtfinále proti Průmyslové škole Děčín v hale Sluneta. Do ospalého začátku utkání vkročil lépe Děčín, a než se hráči Hanáckých Athén vzpamatovali, prohrávali po třech rychlých úspěšných tříbodových střelách 9:0 a trenér Petlach musel mužstvo nabudit oddechovým časem. Výsledek byl hned viditelný, tým zlepšil obranu a v ofenzivě počal hrát hru nadiktovanou trenérem. Poslední minuty utkání znamenaly vedení našeho výběru, který si vítězství již nenechal ujít a takticky si skóre pohlídal až do závěrečného klaksonu. Poté družstvo muselo čekat na svého soupeře, kterým se stalo gymnázium Nymburk, s nímž se utkalo v semifinálové bitvě před polednem. Toto klání ukázalo fyzickou i taktickou převahu extraligového týmu, našim basketbalistům bohužel nepřálo ani střelecké štěstí, a tudíž Nymburk zastavil naše mužstvo ve výborně rozehraném turnaji a odsoudil jej ke hře o konečné 3. místo. V tomto zápase se naši basketbalisté utkali s Gymnáziem Opava. Klíčoví hráči našeho týmu ovšem viditelně neměli dost sil na další zápas, navíc proti „neoblíbené extraligové“ Opavě, a proto nakonec družstvo ve složení Tomáš Sedlák, Petr Sczotka, Vojtěch Toul, Adam Jan Navrátil, Marek Petlach, Marek Schorník, Martin Kučera, Filip Novák a Dalibor Gojiš, pod trenérským vedením Richarda Petlacha, obsadilo i tak skvělou čtvrtou příčku ze dvanácti účastníků závěrečného turnaje.

Při slavnostním vyhlášení výsledků zaznamenal další výrazný úspěch našich studentů Vojtěch Toul, který byl vyhlášen členem nejlepší pětice hráčů celého turnaje.

Po náročném sportovním boji přišla neméně únavná cesta domů, ale trenér celorepublikového turnaje, pan R. Petlach všem poděkoval a rozloučil se s chlapci těmito slovy: „Jsem na kluky hrdý, myslím, že vyšší umístění pro nás nebylo reálné, i když Opava by byla za normálního stavu hratelná, ale přesto - kdyby nám někdo předtím řekl, že skončíme čtvrtí, tak bych ho asi považoval za vtipálka.“

Marek Petlach, 4. A