V pátek 22. března 2019 se na našem gymnáziu uskutečnil blok přednášek pořádaný katedrou romanistiky UP v Olomouci. Přednášet přijeli pan Mgr. Radim Zámec, Ph.D. za španělskou sekci a pan Doc. Mgr. Jaromír Kadlec, Dr. za francouzskou sekci. Oběma přednášejícím velmi děkujeme za podnětné příspěvky a doufáme, že se k nám v budoucnu opět vrátí s dalšími zajímavými postřehy.

Venezuela: mezi nadějí, krizí a chaosem

V pátek 22. 3. 2019 nás navštívil pan doktor Radim Zámec z katedry romanistiky Univerzity Palackého v Olomouci, aby vedl přednášku o Venezuele. Venezuela je země s velkým nerostným bohatstvím, ale i s velkými ekonomickými i politickými problémy. Pan doktor Zámec se proto snažil vysvětlit, čím si obyvatelé této země procházeli a čím si procházet ještě nejspíš budou. A podle názoru posluchačů se mu to podařilo. Seznámil studenty s problematikou vlády Huga Cháveze i s boji o „prezidentské křeslo“ po jeho vládě. Přiblížil nám také problémy s ropnými společnostmi, či nesnáze s ekonomikou a chudobou tohoto jihoamerického státu. Také poradil studentům, s čím počítat a na co si dávat pozor, když budou chtít Venezuelu navštívit. Tímto bych chtěl panu doktoru Zámcovi poděkovat za velmi poučnou přednášku a doufám, že nás v budoucnu ještě někdy navštíví.

(Patrik Augustin, 3. A)

Francie není jen v Evropě: francouzské zámořské departementy a regiony

V pátek 22. března měli studenti naší školy z různých tříd možnost zúčastnit se velmi zajímavé přednášky o zámořských regionech a departmentech Francie, které nám přijel představit pan docent Kadlec. Poté, co nám stručně představil samotnou katedru a možnosti studia francouzštiny na Olomoucké univerzitě, postupně nás provedl všemi zámořskými regiony Francie – od Guadeloupu a Martiniku, které se nacházejí v Karibiku, přes ostrov Réunion nebo Francouzskou Guyanu až po Novou Kaledonii a Francouzskou Polynésii. Podělil se s námi také o četné historky ze svých vlastních cest a mnoho zajímavých postřehů, detailů či fotografií, ze kterých doslova dýchala exotická vůně vzdálených míst. Nemálo z nás to jistě inspirovalo k plánování mnoha cest do zámoří, a především jistě všechny přesvědčilo, že francouzština je opravdu světovým jazykem a má své místo po boku angličtiny, španělštiny i dalších, mnohdy populárnějších, řečí.

(Anna Ryšánková, 7. B)