Žáci naší školy vědí, že studium historie se neomezuje jen výklad vyučujících, čtení knih a bádání v archivech, ale obnáší i návštěvu zajímavých míst a vzpomínkových akcí. Proto čtveřice z maturitního semináře a jejich vyučující (jako součást čestné stráže) přijali pozvání na pietní akt konaný za přítomnosti hejtmana Zlínského kraje v pátek 8.10.2021 před zlínskou Jednadvacítkou. Přesně před 80 léty totiž proběhla Akce Sokol zorganizovaná Reinhardem Heydrichem s cílem zlikvidovat vedení sokolské obce, která představovala podhoubí pro odbojovou činnost. Bylo zatčeno 1500 činovníků, kteří byli transportováni do koncentračních táborů, kde většina z nich v průběhu války zahynula.

Poté se sokolové a gymnazisté přesunuli na zlínský hřbitov, kde si připomněli tragický osud valašskomeziříčského rodáka a sokola Iva Kolaříka, člena paravýsadku Out distance. Ten si vzal na jaře roku 1942 ve Vizovicích v bezvýchodné situaci život. Nacistický režim při vší své důkladnosti však zapomněl po tomto statečném muži zahladit stopy, takže se na Lesním hřbitově nachází na území bývalého protektorátu jediný známý hrob našeho výsadkáře, který zemřel během plnění úkolu.