V duchu této myšlenky jsme uskutečnili pro žáky Gymnázia Kroměříž a jejich rodiče jazykově poznávací cestu Pobaltím do Petrohradu.

Člověk se v životě setkává nejen s lidmi, ale i s různými kulturami, jejich architekturou, výtvarným uměním, hudbou … A tak tomu bylo i při našem putování. Litevské místo zvané Hora křížů nám připravilo setkání s tajemnem. Zcela rozverné bylo potkání se s Baltským mořem plným jantaru, který je darem slunce, v lázních Jurmala. Krása historické Rigy je okouzlující stejně jako neotřelost ruské přírody.

Město bílých nocí nabízí nezapomenutelná setkání na každém našem kroku – Ermitáž, Piskarevský hřbitov, Petropavlovská pevnost,chrám sv. Izáka,  Kazaňská katedrála, Něvský prospekt, Admiralita, Palácové náměstí, Alexandrijský sloup, Smolný klášter, plavba po Něvě s jejími zvedacími se mosty …

Byli jsme nadšeni milým přijetím vedení, několika učitelů a žáků naší družební 26. střední školy . Při tomto setkání jsme si vzájemně představili naše hudební a taneční dovednosti. Při malém pohoštění nám bylo příjemně. A to nás ještě čekalo setkání s kouzlem letních sídel ruských carů v Jekatěrinském paláci s Jantarovou komnatou a ve známých Petrodvorcích ve Finském zálivu.

I pravoslaví se pochlubilo celou řadou nádherných středověkých chrámů a klášterů. Vilnius ani vodní hrad Trakai nezklamaly.

Noví přátelé, kolegové, bohaté dojmy a poznatky, mnohé jazykové zkušenosti, to vše jsme získali  a  pak už  očekávali setkání s rodiči, sourozenci, spolužáky, známými …

Děkujeme všem, včetně našich sponzorů, kteří umožnili tuto akci zdárně zrealizovat.

Již dnes se těšíme na nová setkání v životě.    


                                                         A. Trávníček, D. Slavičínská, I. Procházková