Naše dlouhá cesta započala 21. dubna, kdy jsme před polednem opustili Kroměříž. Do autobusu se nás nahnalo 45 žáků od tercie až po sextu. Na naši výpravu dohlížely tři trpělivé paní učitelky: Kočařová, Levíčková a Motalová. Bezpečný průjezd všemi lokalitami nám umožnili milí a vtipní páni řidiči Laďa a Libor. J V Praze jsme přibrali průvodce Student Agency Ondru, který nás provázel celým týdnem a řešil případné problémy, kterých naštěstí nebylo mnoho.

Cesta byla dlouhá. Za 26 hodin jsme projeli celkem 6 zemí: Českou republiku, Německo, Holandsko, Belgii, Francii a konečně i Anglii. Většinu putování jsme proseděli v autobuse, pouze přes kanál jsme se přepravili trajektem. Anglie nás přivítala krásnými křídovými útesy. Pak už jenom pár hodin a byli jsme v cíli naší cesty, Worcesteru. (Čti WUSTR!!)

Worcester je menší město poblíž Birminghamu se 100000 obyvateli. Známé je pro svou „worcestrovou“ omáčku. Krásy tohoto města jsme poznali v den příjezdu. Zaujala nás například zdejší katedrála. Pak už nastal večer a my se poprvé setkali s hostitelskými rodinami.

Rodiny byly různorodé, od starších párů po rodiny s dětmi. Také bydlení se lišilo, od malých domů přes luxusní residence až po farmu. Všechny rodiny nás vstřícně přivítaly a pobyt u nich jsme si všichni užili.

Téměř každý den jsme navštěvovali výuku v místní jazykové škole. Celkem jsme absolvovali 12 hodin výuky pod vedení lektorů Melodie, Jotie a Roberta. Hodiny nás moc bavily a naše celotýdenní snažení jsme zakončili projekty na různá témata.

Samozřejmě jsme se jenom neučili, ale navštívili jsme mnoho zajímavých míst. V pondělí to bylo Coventry se starou i novou katedrálou a muzeem dopravy (v němž jsme si mohli v simulátoru vyzkoušet nejrychlejší dosaženou rychlost na zemi).

Úterní výlet směřoval do čokoládovny Cadbury, která se líbila úplně všem, a den jsme zakončili v Birminghamu prohlídkou obchodního centra, jež navrhl český architekt Kaplický.

Celou středu jsme strávili ve Walesu, konkrétně v Tintern Abbey (zbytky kláštera), Cardiffu a v jednom z velšských skanzenů.

Hrad Warwick jsme navštívili ve čtvrtek. Všechny nás ohromili cvičení dravci, bludiště a střelba z trebuchetu.

Pak už zbýval jenom pátek, kdy jsme objevovali rodiště Williama Shakespeara, Stratford. A v sobotu hurá do Londýna.

Hlavní město nás přivítalo typickým anglickým deštivým a sychravým počasím, které se naštěstí během dne zlepšovalo. Navštívili jsme většinu významných památek a atrakcí. Začali jsme 4D kinem, které nás vzalo na virtuální průlet Londýnem. Pak jsme zamířili k London Eye, pokračovali k Westminsterskému paláci a Elisabeth Tower. Ta byla bohužel v rekonstrukci. Dále jsme procházeli kolem Downing Street na Trafalgarské náměstí. Odtud jsme se kolem Národní galerie dostali na Leicester Square, kde jsme měli rozchod, který většina z nás využila k návštěve MMS Worldu nebo k posledním nákupům (ach ten Primark J ). Poté byla na řadě Covent Garden, kde nás ohromili pouliční umělci. Další zastávkou byl Buckinghamský palác a přilehlý park. Závěrečnou atrakcí byla projížďka lodí po Temži, odkud jsme viděli například Tower Bridge a O2 arénu. Na parkovišti už pro nás páni řidiči měli připraveny párky a cesta zpátky mohla začít.

Celý výlet jsme si moc užili a chtěli bychom poděkovat paním učitelkám za jejich vřelý přístup, panu průvodci za skvělou zábavu a také řidičům za vtipné komentáře během dlouhých cest.

Za účastníky zájezdu zapsaly Klára Banďouchová a Viktorie Kudelová z kvarty A