Ve čtvrtek 7. listopadu se v naší aule sešli účastníci literární soutěže „17. listopad po 30 letech očima dnešních studentů“, kterou společně vyhlásili poslankyně EP ing. Michaela Šojdrová, Gymnázium Kroměříž a Klub UNESCO Kroměříž u příležitosti blížícího se výročí. Studenti si mohli vybrat libovolný slohový útvar a zamyslet se na odkazem této historické události, jejím přínosem i jejími nedostatky nebo (ne)naplněnými sny a touhami tehdejších aktérů. Do soutěže se sešlo 28 prací od 30 autorů a autorek. Do soutěže se zapojily gymnázia Velehrad, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Holešov i obě kroměřížská, Vsetín a Otrokovice, dále pak TSOŠ veterinární Kroměříž, VPŠ a SPŠ MV Holešov a Obchodní akademie Kroměříž. Jak zdůraznila paní poslankyně Šojdrová, všechny práce si zasloužily ocenění: „Napsali jste to dobře, někteří krásně, ale všichni pravdivě tak, jak to cítíte. Proto vám všem patří ocenění a moje výzva, nikdy nezapomeňte, že na vašich slovech záleží.“ Proto velkým překvapením a odměnou bude zájezd do Evropského parlamentu nejen pro celkovou vítězku, ale pro všechny účastníky soutěže. Odborná porota složená z pedagogů středních škol a zástupců Klubu UNESCO určila pořadí na prvních třech místech:

1) Adéla Zábojníková - Gymnázium Uherský Brod za práci 17. listopad tehdy a dnes

2) Zuzana Hetmánková - VPŠ a SPŠ MV Holešov za práci Další nádherný den

3) Nicol Nováková - Arcibiskupské gymnázium Kroměříž za práci Ještě v první jsem hajlovala

Kromě toho porota rozhodla ještě o dalších oceněních:

Zvláštní cena M. Šojdrové: Eliška Benešová - VPŠ a SPŠ MV Holešov za práci 17. listopad po 30 letech očima dnešních studentů

Zvláštní cena Klubu UNESCO: Anna Kumbárová a Vanesa Jurásková - Masarykovo gymnázium Vsetín za práci Dva prsty

Zvláštní cena Klubu UNESCO: Anna Suchánková - Gymnázium Kroměříž za práci 17. listopad po 30 letech očima dnešních studentů

Zvláštní cena Gymnázia Kroměříž: Marta Janíčková - Arcibiskupské gymnázium za práci Chcete naštvat Čechy? Zmlaťte studenty.