Ve dnech 30. 11. -2. 12. 2018 se naši žáci již poněkolikáté zúčastnili Regionálního výběru Evropského parlamentu mládeže v Ostravě (EYP).

Tyto 3 dny byly velice náročné, s minimem spánku a odpočinku. První den byl seznamovací. Po příjezdu v ranních hodinách se naši žáci seznámili s ostatními účastníky na tzv. General Teambuilding. Poté byli rozřazeni do výborů, jaké si vybrali (např. Výbor pro nezaměstnanost, kulturu, lidská práva, regionální rozvoj či zahraniční věci), kde se již blíže seznamovali s akademickými tématy, problematikou zadaného úkolu a strukturou práce v komisi. Večer, po oficiálním zahájení, se konala Eurovillage, kde každá delegace škol reprezentovala jednu zemi EU, v našem případě to bylo Řecko.

Celý druhý den se již pracovalo na problémech, které jednotlivé výbory dostaly k vyřešení. Den byl velice náročný, ale žáci byli po zásluze odměněni večerní party na Stodolní ulici.

Třetí den probíhalo Zasedání EYP, tzv. General Assembly, tedy vlastně vrchol toho, na čem žáci předchozí dny pracovali. Výbory postupně představovaly svá témata a řešení, následně probíhaly proslovy a diskuze a samozřejmě hlasování o přijetí návrhu. Přijetí návrhu ale není nejvyšším cílem EYP. Jak se říká, účelem není vyhrát, ale účastnit se. A právě účast, aktivita, nápaditost, ochota řešit problémy a průbojnost porota hodnotila jednotlivě u všech delegátů.

Regionální výběrová konference pokračuje Republikovým kolem v Olomouci, v březnu 2019. Do dalšího kola se probojovali všichni delegáti Gymnázia Kroměříž, a to Martin Laštovica z 7. A, Štěpán Remetei z 7. B, nejmenovaná žačka z 6. B, a dále Šimon Kranz, Radek Zavadil, Sebastian Šíl a Petr Čírtek - supr mega skvadra ze Sexty A.

Šimon Kranz, Radek Zavadil, 6.A