Obě tato vzdálená místa spojuje období 2. světové války, jelikož z našeho města odešel ilegálně v létě 1939 do  Polska a poté  po jeho obsazení do tehdejšího Sovětského svazu Ludvík Svoboda. V Buzuluku  se formuje  československá vojenská jednotka, která se podílí na osvobozování naší vlasti.

Pamětní deska ve vestibulu Gymnázia Kroměříž připomíná jména spojená s historií školy. Mezi ně patří i student Miroslav Svoboda, učitel  Václav Sedláček a další. Letos uplynulo 75 let od jejich násilné smrti v koncentračních táborech.

Ve středu 13. září  2017 , tedy v roce 135. výročí založení gymnázia jako první české střední školy ve městě, nás navštívila delegace představitelů ruského Buzuluku, starosta Kroměříže Mgr. Jaroslav Němec se svými spolupracovníky, zástupci legionářů a členové Společnosti přátel Ludvíka Svobody, aby položením kytice uctili památku padlých.

Krátkou zdravici a exkurz do života Miroslava Svobody přednesli D. Slavičínská a A. Trávníček. Kvůli časovému skluzu nemohla proběhnout beseda se žáky, kteří studují ruský jazyk. Malé suvenýry však tuto návštěvu budou připomínat.

Děkujeme za pozvání do Buzuluku.

A. Trávníček, D. Slavičínská